تولید انواع ظروف مسی اصل

ظروف مسی اصل هزاران سال است که توسط انسان ها برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد. تولید انواع ظروف مسی شیک با توجه به وجود معادن غنی مس در کشور و استادکاران چیره دست سازنده این نوع ظروف، در ایران قدمت دیرینه داشته که تا به امروز هم ادامه دارد. امروزه استفاده از این ظروف جنبه تزئیناتی هم پیدا کرده است.

تولید انواع ظروف مسی اصل

علت زود سیاه شدن ظروف مسی

علت زود سیاه شدن ظروف مسی ظروف مسی را بدون شک می توان یکی از قدیمی ترین ابزارهای ساخته شده توسط انسان دانست. این ظروف به شکل گسترده ای در پخت و پز مورد استفاده قرار می گرفت و ایرانیان از قدیم با خواص معجزه آسای آن آشنا بودند. کاوش های باستان شناسی نیز در گوشه و کنار کشورمان از کشف ظروف مسی قدیمی خبر می دهد که علاوه بر ارزش هنری که داشتند، نشان دهنده توان بالای ایرانیان باستان در عرصه صنعتگری هم بوده است.

امروزه از ظروف مسی درجه یک هم در بخش پخت و پز استفاده می شود و هم در بخش دکوراسیون و تزئینات داخلی خانه ها. ممکن است به مرور زمان و با اکسید شدن مس، رنگ ظروف مسی قدیمی سیاه شود. این یک واکنش طبیعی از سوی فلز مس است که به نوعی اصل و خالص بودن آن را نشان می دهد.

می توان با راهکارهای ساده ای تا حدی از سیاه شدن مس پیشگیری و یا دست کم این اتفاق را به تاخیر انداخت. پیش از هر چیز ظروف مسی بطور کامل قلع اندود می شوند تا مجاورت مستقیم مس با اکسیژن هوا از بین می رود. نباید از سیم ظرفشویی برای شستن مس استفاده کرد زیرا قلع را از بین برده و به مس آسیب وارد می کند.

در روش های خانگی برای برطرف کردن سیاهی مس، با پارچه ای لطیف کمی رب گوجه فرنگی بر روی ظرف می کشند و با این کار سیاهی ها را برطرف می کنند. در راهکار دیگر، کمی نمک بر روی ظروف مسی سیاه شده پاشیده و سپس سرکه سفید بر روی آن می ریزند و پس از گذشت مدت زمانی مشخص، بار دیگر نمک روی آن می پاشند.

این کار را می توان با لیموترش تازه هم انجام داد، اما راه حل صنعتی این موضوع قلع اندود کردن مجدد ظرف مسی است.

نحوه تشخیص ظروف مسی اصل

نحوه تشخیص ظروف مسی اصل ظروف مسی قیمت نسبتا بالایی دارند و همین موضوع موجب شده برخی سودجویان به فکر تقلب و ارائه جنس بی کیفیت به مشتری افتند. به دلیل اینکه قابلمه های مسی برای پخت و پز استفاده می شوند، اگر تقلب بوده و یا نامرغوب باشند، تاثیر منفی بر سلامت انسان گذاشته و حتی ممکن است خطراتی برای مصرف کننده ایجاد کنند.

راه های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی بسیار هستند، اما برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1. چکش کاری: ممکن است عمل چکش زنی به صورت دستی و یا ماشینی بر روی ظرروف مسی انجام شود که هر دو حالت مورد تایید است. اما اگر نحوه چکش زنی ریز و منظم نباشد نشان دهنده استفاده از فلز یا آلیاژی دیگر به جای مس در تولید ظرف خواهد بود.

2. استفاده از آهن ربا: اگر آهن ربا را به ظرف مسی نزدیک کنید و جذب آن شود، نشان دهنده آن است که ظرف فلزی بوده و فقط روکشی از رنگ مس بر روی آن کشیده اند.

3. ضخامت: برای ساخت قابلمه های مسی از ورقه های ضخیم تر مس استفاده می شود و برای ساخت انواع تنگ و لیوان و کارهای ظریف تر، ورقه های نازکتر مورد استفاده قرار می گیرد. در هر حال نباید ورقه آنقدر نازک باشد که با فشار دست خم شود.

4. وزن: مس فلزی سنگین تر از آهن یا برنج است. زمانیکه یک ظرف مسی اصل را در دست می گیرید، قطعا وزن آن از حجم ظاهری ظرف بیشتر خواهد بود.

5. صدای مس: مس یک فلز نرم است و زمانیکه به آن تقه می زنید صدای بسیار ضعیف و خفیفی به گوش می رسد. اگر صدای به گوش رسیده پس از ضربه زدن بلند باشد، بدون شک در ساخت ظرف از فلز دیگری به جای مس استفاده شده است.

فروشگاه عرضه ظروف مسی اصل

فروشگاه عرضه ظروف مسی اصل ظروف مسی اصل را می توان از فروشگاه های معتبر صنایع دستی و یا مغازه های عرضه کننده ظروف آشپزخانه تهیه کرد. ظروف مسی دارای تنوع بی شماری هستند و اغلب این امکان وجود دارد تا چند هنر اصیل دیگر ایرانی را هم در تولید چنین ظروفی به کار برند. متداول ترین هنری که در ساخت ظروف مسی استفاده می شود، هنر اصیل چکش زنی است.

بدون شک چکش زنی با دستان هنرمندان این عرصه ارزش بالاتری نسبت به چکش زنی های ماشینی دارد. چنین ظروفی که با دقت و مهارت بالای استاد ماهر چکش زنی شده باشد، علاوه بر استفاده در پخت و پز، کارایی تزئینی هم داشته و برای زیباتر شدن فضای داخلی خانه به دگوراسیون اصلی اضافه می شود.

اگر برای خرید ظروف مسی به فروشگاه های عرضه صنایع دستی مراجعه کنید با هنرهای مختلفی که بر روی مس اجرا شده اند، مواجه خواهید شد. برخی از ظروف مسی قلم زنی می شوند و با طرح های زیبای اسلیمی، گل و مرغ، لیلی و مجنون و … که بسیار ظریف بر روی آنها حکاکی شده مواجه خواهید شد .

برخی از ظروف مسی را برای زیبایی بیشتر، میناکاری می کنند. تلفیق میناکاری و رنگ زیبای مس، بر جلوه و درخشش آن افزوده و از ظرف مسی یک اثر هنری ماندگار خلق می کند. خاتم کاری یکی دیگر از هنرهای اصیل ایرانی است که قابلیت اجرا بر روی مس را دارد و در بخش صادرات هم بسیار مورد توجه مشتریان خارجی قرار گرفته است.

بهترین راه برای خرید ظروف مسی اصل، مراجعه مستقیم به فروشگاه های معتبر در این حوزه است. این مراجعه مستقیم می تواند هم به شکل حضوری و هم از طریق سایت های اینترنتی صورت بگیرد.

صادرکنندگان برتر انواع ظروف مسی اصل

صادرکنندگان برتر انواع ظروف مسی اصل ظروف مسی درجه یک تولید شده در کشورمان ارزش بالایی در صادرات دارند و هرساله حجم زیادی از ظروف مسی که به شکل ساده و یا مزین شده با دیگر هنرهای ایرانی باشد، توسط صادرکنندگان برتر این حوزه به کشورهای مختلف جهان صادر می شود. اغلب مشتریان خارجی ظروف مسی، آن دسته افرادی هستند که علاقه زیادی به کارهای هنری داشته و برای مصنوعات ساخته شده با دست ارزش قائل هستند.

مشتریان خارجی هم می توانند با بهره گیری از سایت های اینترنتی فروش، محصول مسی مورد نظر خود را به صادرکننده سفارش داده و آن را در کمترین مدت زمان ممکن تحویل بگیرد. صادرات انواع صنایع دستی که ظرف مسی هم زیرمجموعه ای از آن به حساب می آید، نیازمند دریافت کارت بازرگانی و مجوزهای لازم برای انتقال کالا به خارج از مرزهای کشور است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما